null

Přihlášení

Manga

  • Japonsky – 漫画
  • Hiragana – まんが
  • Katakana – マンガ

Manga jako manga je styl umění vyvíjející se hlavně po druhé světové válce – možná už mnohem, mnohem dříve, ale to mi nepřísluší soudit – nejsem historik, jsem stále jen blbá bloncka co si tu hraje na extra mega luxus šéfredaktora.

Ale pár znaků mangy bych asi mohla být schopna dát do kupy, tak směle do toho.

Začneme vzhledem – nepředstavujte si Flashe, X-many a jiné komiksy (ano, česky je to takto kupodivu správně – nejsme v USA takže opravdu ne komix). Kresba sama o sobě je ‚jinačí‘. Některé jsou roztomilé, jiné mají vypadat drsně, ale popravdě žádný zarostlý lesák to nebude. Začneme tou roztomilostí. Zpravidla na vás z papírů nebo monitorů bude koukat něco velkookého s různými účesy (copánky, culíčky nebo účesy, které v reálu na hlavně nevykouzlí ani ta nejzdatnější kadeřnice) a barvu vlasů snad ani zmiňovat nebudu – na ulici již skoro běžně potkáte růžovohlavé cosi, co kdyby mělo průměrnou hnědou barvu vlasů, bylo by to hezčí (sama nemám moc co o barvě povídat – mám krvavě rudý melír, takže to přejdu taktním mlčením) – ale ty barvy se týkají hlavně titulních stran – manga sama o sobě je tisknuta černobíle.

Co se dále týče vzhledu – oblečení bych se svou postavou na sebe NIKDY v životě nevzala – minisukně u holek na mojí postavu fakt nejsou, i když chápu, že spousta chlapů na tom ujíždí – možná proto mangu čte skoro 40% japonské populace – typuji, že hlavně pánové nejrůznějšího věku.

Takže manga je kolem a kolem prachobyčejný komiks z Japonska – ty z Korei se nazývají manhwa a ty z Číny manhua, a aby USA nebylo pozadu (krom televize se vnucuje i do mangy, ano, nelžu vám) mají něco jako amerimanga. Typuji, že zde většina zůstane věrna té japonské manze, už jen protože je to původní. A ano pro vlastence jsem zapomněla ještě na jednu zprávu, i Češi mají mangu, v roce 2009 vyšel Vějíř a v roce 2010 jeho pokračování.

Vlastně jsem tu ještě nezmínila význam toho záhadného slova – MANGA – je to něco ve smyslu humorné obrázky. Teda to byl asi původní význam, existuje i velmi tragická manga, tragikomická i romantická manga –  jak jste asi poznali, i mnou oblíbená ironická manga. V dnešním slovasmyslu je slovo manga překládáno spíše jako karikatura, kresba a komix. Jestli vás zajímá původ slova, tak bylo prvně použito v Šidži no jukikai od Santá Kjódena (omlouvám se všem otaku, že to není ve znacích a že po počešťuji a skloňuji) někdy na začátku 19. století.

Informací to je dost, že? Fakt Vás to čtení mangy a sledování anime stále baví?

Tak ještě něco pro vlastence: v ČR se anime a manga začala objevovat v roce 1999 a 2000. Sakra, to pro vlastence moc není. Škoda, snaha byla. Hold nejsem dokonalá a tak se znovu omlouvám, ale informace to je, řekla bych, zajímavá, ale k ničemu.

A tak se dostáváme k tomu, co od mangy očekávat, krom podle mě tak jako tak roztomilých postaviček.

Tak asi to, že se vtírá do každého stylu i chuti. Na své si přijdou perverzní osůbky i nároční čtenáři. Máme tu sci-fi (toho je podle mě asi nejvíce), fantasy (pomálu by toho taky nebylo), romantika pro zamilovaná srdíčka, krev pro vojáčky a tak dále. Kdybych tu měla vypisovat všechny druhy, asi bych se upsala k smrti a byla bych nalezena u svého netbooku jako pouhopouhá zaprášená kostra, která se pomocí zbytku vzduchu snaží napsat další druh mangy, a tak je vypisovat nebudu, ale vezte, že to „své“ téma si budete schopni vždy najít, i když někdy to dá zabrat víc, než byste chtěli.

Taky nečekejte sáhodlouhé hrubé nadávky – nebo mě to tak nepříjde, spíše čekejte zvukomalbu – to jsou taková tak slova, která nejsou gramaticky dobře, ale zní dobře a proto se používají. Krom toho je to skoro jako biologie -> nic není na 100%,  a i jako víra –> vše je možné.

Takže až si budete prohlížet obrázky se slovíčky o nějakém béčkovém samuraji, co mine i slepého a hluchého obtloustlého staříka, je dost možné, že za pár kapitol odrovná celou armádu dost dobře trénovaných ninjů. No fakt, nekecám!

A s tím bych se rozloučila! Takže drahocenní otaku, čtěte mangu, kreslete si ji a povídejte si o tom, je to skoro stejně dobré jako kniha.

Takže se mějte, jak jste se měli, užívejte skoro zimy a někdy zase načtenou!

[avatar users=“Kurara“ size=“original“ align=“left“ link=“file“]Kurara
Malá nenápadná neironická blonďatá šéfredaktorka.

Komentováno 0x

Přidat komentář

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit.